Aktualności

Jest informator nr 2 – warto poczytać

Pod koniec 2020 roku ukazał się drugi numer informatora Sieci NGO. W numerze można przeczytać o funkcjonowaniu Sieci i realizacji projektu, członkach sieci i ich działaniach, prawie obejmującym działalność trzeciego sektora a także poznać przykładowe dobre praktyki służące ochronie klimatu, które my wszyscy możemy codziennie stosować.

Pierwsze mikroadaptacje gotowe

Drzewa odgrywają ogromną rolę w środowisku, w którym żyjemy. Poprzez pochłanianie dwutlenku węgla poprawiają skład powietrza. Oprócz tego, sadzenie drzew przynosi też wiele innych korzyści ...

Jest już strategia współpracy z samorządem lokalnym

W ramach realizowanego projektu powstała strategia współpracy organizacji pozarządowych z samorządem lokalnym. W opracowaniu znajdziemy m.in. diagnozę i charakterystykę trzeciego sektora w Brandenburgii i Ziemi Lubuskiej, opis powiązanych zagadnień klimatycznych, cele strategiczne i kodeks zasad współpracy.

Nawiąż współpracę z członkami Sieci

Nasza Sieć zrzesza podmioty trzeciego sektora z polsko-niemieckiego pogranicza. To szansa dla wszystkich jej członków do nawiązania współpracy w tym dzielenia się doświadczeniami, spostrzeżeniami i pomysłami. Wśród nas są aktywne organizacje realizujące wiele ciekawych projektów i inicjatyw.

Jak prowadzić spotkanie online?

Koronawirus spowodował, że wiele działań przenieśliśmy do sieci i częściowo tak już pewnie zostanie. Dotyczy to także spotkań: tych wewnętrznych np. spotkań zespołowych, planowania, zebrań zarządu czy, jak i zewnętrznych np. rozmów z partnerami projektu, organizacjami, z którymi współpracuje nasza fundacja lub nasze stowarzyszenie.

Święto Ochrony Klimatu przełożone na wrzesień 2021

Ustalono nowy termin polsko-niemieckiego Święta Ochrony Klimatu, które odbędzie się w sobotę 04 września w Żarach. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji i dlatego zdecydowali, że ze względu na pandemię Covid-19 istnieje ryzyko niskiej frekwencji uczestników, co przełoży się na niską skuteczność działań projektu.

Warsztaty dla uczniów szkół i seniorów przeniesione na przyszły rok

Ze względu na pandemię Koronawirusa rozpoczęcie cyklu warsztatów edukacyjnych przeniesiono na przyszły rok. W warsztatach wezmą udział uczniowie szkół i seniorzy. Tematyka spotkań obejmie: zachowanie dziedzictwa naturalnego, ochronę klimatu, alternatywne źródła energii, zmniejszanie ilości odpadów oraz śmieci, oszczędne korzystanie z zasobów oraz recykling. Warsztaty odbędą się po polskiej stronie dwukrotnie a po niemieckiej czterokrotnie.

Wyjazdy studyjne w wiosnę przyszłym roku

W przyszłym roku planowana jest organizacja dwóch wyjazdów studyjnych (w Polsce i Niemczech), które będą formą wymiany polsko-niemieckich doświadczeń w zakresie działań, jakie możemy podejmować na rzecz ochrony klimatu. Pierwszym z miejsc które odwiedzimy będzie modelowy ogród ekologiczny - Anielskie Ogrody będący częścią ekologicznego gospodarstwa rolnego.

Transgraniczne Targi organizacji pozarządowych już 29 maja 2021 w Gubinie!

Trwa nabór uczestników transgranicznych targów dla organizacji pozarządowych. Ta plenerowa impreza będzie piknikiem z różnymi prezentacjami tego co oferują nasze polsko-niemieckie NGO. Będziemy promować działalność organizacji pozarządowych, ale przede wszystkim zadbamy o przyjazny klimat i dobrą zabawę. Zapraszamy do zgłaszania się (jako wystawca) organizacje członkowskie. Zapewniamy bezpłatny namiot dla każdej organizacji wraz z wyposażeniem oraz energią elektryczną.

 • Informacje
 • Biuro projektu w Polsce

  ul. Przemysłowa 1,
  68-200 Żary
  biuro@naturapolska.eu
  www.naturapolska.eu

 • Biuro projektu w Niemczech

  Bahnhofstraße 31,
  15324 Letschin
  arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
  www.arbeitsinitiative-letschin.de