Budujmy domki dla skrzydlatych przyjaciół

Zachęcamy do budowania i zakładania domków dla owadów. Warto przemyśleć, w jakim miejscu chcemy je ustawić. Dobrą lokalizacją hoteli dla takich owadów, jak pszczoły oraz inne błonkówki, jest miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatru, a najodpowiedniejszy kierunek ustawienia to południowo-wschodni. W tej roli dobrze sprawdzają się ściany budynków lub balkony. Eksperci odradzają zawieszanie ich w koronie drzewa, szczególnie za pomocą liny, ze względu na duże zacienienie i wiatr, który będzie huśtał domkiem. Jeśli decydujemy się na budowę hoteli i ich prowadzenie, to warto zwrócić uwagę na jakość materiału gniazdowego – doradzają specjaliści. Jednym z błędów jest dzielenie łodyg roślin wewnątrz pustych lub z miękkim rdzeniem na bardzo krótkie odcinki (najbardziej uniwersalna długość to 10-15 cm) lub ich zgniatanie podczas cięcia. Skutecznym zabezpieczeniem przed ptakami jest siatka o 3-4 centymetrowych oczkach, którą osłaniamy front hotelu.

A kiedy przychodzi koniec zimy to jest praktycznie ostatni dzwonek, by uzupełnić brakujące łodygi trzcin czy wypadnięte szyszki. – Z naszych doświadczeń wynika, że przegląd owadzich hoteli można robić co roku lub co dwa lata. W drugim roku funkcjonowania domków, jeśli owady nie zajęły wszystkich miejsc do budowy gniazd, wymiana materiału nie jest potrzebna. Jednak, w kolejnych latach, gdy zainteresowanie naszym hotelem jest duże, uzupełnianie tak zwanego substratu gniazdowego może zwiększyć liczbę owadów. Wykorzystany materiał należy pozostawić na miejscu do momentu opuszczenia przez owady dorosłe swoich gniazd. Aby uniemożliwić owadom powtórne w nim zasiedlenie, można umieścić go w pudełkach z małymi otworami, przez które owady wylecą, ale nie trafią już tam z powrotem. Część materiału można także przełożyć do nowo tworzonych domków.

Jeśli pozostawimy hotel bez opieki, po kilku latach przestanie on pełnić swoją funkcję, a owady, które gniazdowały na początku, przeniosą się w inne miejsce. Stare schronienia i materiały mogą być powtórnie wykorzystane, jednak sprzyja to rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów i pasożytów.

  • Informacje
  • Biuro projektu w Polsce

    ul. Przemysłowa 1,
    68-200 Żary
    biuro@naturapolska.eu
    www.naturapolska.eu

  • Biuro projektu w Niemczech

    Bahnhofstraße 31,
    15324 Letschin
    arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
    www.arbeitsinitiative-letschin.de