NEWSLETTER nr 3 – 03.07.2020

Zapraszamy do lektury trzeciego newslettera informacyjnego o realizowanym projekcie pn. „Sieć współpracy pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu”. Co się dzieje w projekcie? O tym dowiesz się poniżej.

Jak przetrwać kryzys związany z Koronawirus?

Pandemia koronawirusa nie jest sytuacją, na którą jakakolwiek organizacja pozarządowa była przygotowana. Sektor trzeci mocno odczuje jej skutki: z jednej strony jego działalność utrudni izolacja społeczna, z drugiej – załamanie gospodarcze oznacza niższe wsparcie finansowe. Postarajmy się jednak spojrzeć na ten stan rzeczy w inny sposób: z każdego kryzysu można wyciągnąć ważne lekcje i wyjść z niego jeszcze silniejszym – mówi Paweł Rawicki ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Oto kilka wskazówek na to, jak poradzić sobie z prowadzeniem organizacji pozarządowej w obecnych okolicznościach oraz jak być przygotowanym na takie sytuacje.

1. Praca zdalna nie oznacza oglądania seriali.

W ciągu ośmiu lat działania mieliśmy biuro przez zaledwie kilka miesięcy. Po krótkiej próbie zakończyliśmy ten nieudany eksperyment i dziś wszyscy, zarówno pracownicy, jak i wolontariusze, pracujemy zdalnie. Dzięki temu obecnie większość osób w Otwartych Klatkach po prostu kontynuuje swoją dotychczasową pracę tak, jak robiła to przed pandemią. Wszystkie nasze działania opierają się na komunikacji online (o konkretnych narzędziach tutaj: https://www.otwarteklatki.pl/dzien-z-pracy-w-otwartych-klatkach/). Czy to rozwiązanie sprawdzi się w każdej organizacji? Zdecydowanie nie. Czy warto dać pracownikom możliwość pracy zdalnej? Absolutnie tak! Jeśli uważasz, że pracując online, aktywiści z Twojej organizacji nie dadzą z siebie stu procent, to błąd nie leży w pracy zdalnej, lecz w braku motywacji. Przygotuj swoich pracowników i wolontariuszy do pracy zdalnej, żeby byli w stanie się na nią przestawić, gdy będzie to konieczne.

2. Różnicowanie źródeł przychodu.

Stawianie wszystkiego na jedną kartę to strategia, która nie zapewnia poczucia bezpieczeństwa. Wiedzą o tym zwłaszcza te organizacje pozarządowe, które opierają się wyłącznie na środkach publicznych. Wystarczy zmiana władzy, żeby granty, które dotąd wydawały się pewne, nagle się skończyły. Dzięki wsparciu, które w 2017 roku otrzymaliśmy od Silicon Valley Community Foundation, znacząco zwiększyliśmy procent zatrudnienia w Otwartych Klatkach. Jednak każdy taki zastrzyk środków traktujemy jako inwestycję, a nie pieniądze, które wydamy, a potem będziemy zastanawiać się, co dalej. Jeśli otrzymujesz grant w kwocie pół miliona dolarów, to musisz tak zaplanować swoje działania, aby po wyczerpaniu się go móc dalej pracować na tym samym poziomie. Jak to osiągnąć? Po pierwsze, inwestuj w fundraising. Będąc pierwszą osobą zatrudnioną w naszym stowarzyszeniu, skupiałem się nie tylko na prowadzeniu kampanii, lecz również na myśleniu, jak zdobyć fundusze. Druga osoba objęła stanowisko fundraisera. Każdy w organizacji pozarządowej musi się czuć odpowiedzialny za zapewnienie jej płynności finansowej.

Po drugie, nie polegaj na tylko jednym czy nawet kilku źródłach funduszy. Okres pandemii okazuje się bardzo trudny dla wielu organizacji, ponieważ nie mogą pozyskiwać pieniędzy za pomocą dotychczasowych metod. Również w naszym przypadku tak jest: puszki przeznaczone do zbiórki publicznej stoją puste, firmy same zmagają się z problemami finansowymi, więc zawieszają wsparcie. Jednak nasza struktura przychodów jest tak szeroka, jak to tylko możliwe: mamy granty od międzynarodowych organizacji, poparcie polskich biznesów, zbiórki facebookowe, portale typu FaniMani, gdzie, robiąc zakupy, wspierasz organizacje, ale przede wszystkim – regularną pomoc od indywidualnych darczyńców, którzy najpewniej pozostaną z nami mimo kryzysu. Szeroki wachlarz źródeł finansowania daje nam niezależność oraz możliwość zmiany strategii fundraisingowej w tak nieprzychylnej sytuacji. Podkreślę jeszcze raz: regularne wpłaty od darczyńców to fundament naszych działań. Jak sprawić, by w czasie kryzysu nie zrezygnowali oni ze wsparcia Twojej organizacji?

3. Transparentność – nie bój się mówić otwarcie, jak pandemia wpływa na organizację.

Zakładam, że wiele osób regularnie wspiera Twoją organizację. Jeśli wierzą w to, co robicie na tyle, by przekazać Wam swoje pieniądze, jestem pewien, że są zainteresowani tym, jak poradzicie sobie w czasie kryzysu. Nie bój się otwarcie mówić swoim sympatykom o sytuacji, w jakiej się znajdujecie. Transparentność pomaga budować zaufanie, będące podstawą do długoletniego wsparcia, które pozwoli Wam funkcjonować. Osoby, dla których misja Twojej organizacji jest ważna, też są dotknięte obecną sytuacją. Nie będą zaskoczone, jeśli wyślesz im newsletter z informacjami, jak w tej sytuacji wyglądają plany Twojego stowarzyszenia.

Jeśli dobrze sobie radzicie, też o tym napisz. Kto wie, czy wśród osób wspierających Twoją organizację są takie, których możliwości pomocy finansowej zwiększą się w czasie tego kryzysu i z chęcią będą Cię wspierać. Żeby do tego doszło, konieczna jest przejrzystość i zbudowane na niej zaufanie.

4. Nie bój się inwestować w ludzi! Nie na każdym stanowisku da się pracować zdalnie.

W takiej sytuacji warto zasugerować pracownikom czy wolontariuszom skupienie się na samorozwoju, zamiast marnować środki na pracę, która nie przyniesie rezultatów. Może teraz uda się zrobić kurs montażu wideo czy uczestniczyć w szkoleniu językowym, na które wcześniej nie było czasu? A może dodatkowe godziny to idealna okazja, by zaznajomić się lepiej z mediami społecznościowymi lub nadrobić lektury, które usprawnią działanie Twojej organizacji? Może warto przesunąć zaangażowanie aktywistów w te działania, które działają normalnie mimo pandemii, jak chociażby tworzenie treści na social media? Inwestycja w ludzi, dla których misja organizacji jest bliska sercu – niezależnie, czy to pracownicy, czy wolontariusze – zawsze się zwraca.

5. Teraz jest czas na krok w tył i chwilę namysłu.

Nawet jeśli Twoja organizacja ma się świetnie i pędzi jak dobrze naoliwiona machina, to czy na pewno obrany kierunek jest najlepszym z możliwych? Czy jesteś w miejscu, gdzie planowałeś być pięć lat temu? Czy to, co robisz, rzeczywiście przybliża Cię do celu? Czy podejmowane działania przynoszą efekty? To są ważne, może nawet najważniejsze pytania, ale w gąszczu sprawozdań, rozliczeń, terminów, konspektów, ciężko znaleźć na nie czas. Bill Gates ma w zwyczaju dwa razy w roku zaszywać się samotnie w małym, drewnianym domu na tzw. think week. To jego czas na to, aby zrobić krok w tył i spojrzeć na swoje działania, projekty z szerokiej perspektywy. Osobom zarządzającym organizacjami pozarządowymi zbyt często, niestety, brakuje na to czasu. Teraz jest jednak na to doskonała okazja. Nie trzeba wyjeżdżać na odludzie, ale może wystarczy znaleźć kilka samotnych godzin z notesem w ręku albo zorganizować wideokonferencję Twojego teamu, aby porozmawiać na temat bardziej ogólnych pytań dotyczących Waszego działania? Nie muszą zrodzić się z tego konkretne plany czy decyzje, ale warto zatrzymać się na chwilę, aby na spokojnie przeanalizować dotychczasowe osiągnięcia.

To będzie trudny okres dla organizacji pozarządowych. Jeśli martwisz się o przyszłość swojego stowarzyszenia czy fundacji, pamiętaj, że najważniejsza cecha, która pozwoli przetrwać kryzysy, a nawet wyjść z nich jeszcze silniejszym, to gotowość do szybkich zmian i adaptacji.

Mimo obecnych trudności, mam nadzieję – i wierzę, że tak się stanie – że polski trzeci sektor wyjdzie obronną ręką z sytuacji pandemii i załamania gospodarczego, ponieważ to właśnie on jest niezbędny, żeby pomóc całemu społeczeństwu przejść przez ten kryzys i jego konsekwencje. Paweł Rawicki

Autor/źródło: zasoby Otwartych Klatek

Kongres NGO - program

Termin Kongresu organizacji pozarządowych, który miał się odbyć w maju, został przesunięty (ze względu na Pandemię Koronawirus) na 02-03 października (Dwór Kolesin koło Sulechowa. Organizatorzy wydarzenia cały czas przyjmują zgłoszenia udziału. Staramy się też, aby w spotkaniu mogło wziąć udział więcej organizacji. Czekamy na odpowiednią zgodę Wspólnego Sekretariatu programu Brandenburgia-Polska. W programie Kongresu zaplanowano trzy bloki tematyczne. Pierwszy dotyczy dobrych praktyk i przykładów zrealizowanych działań i projektów. Prelegentami będą polskie i niemieckie organizacje pozarządowe (Fundacja Natura Polska, Arbeitinitiative Letchin e.V., DPV e.V. z Cottbus, Fundacja Kobieta w Regionie, Centrum Edukacji Drei Eichen, Klub Kibiców Niepełnosprawnych ). Następnie zostaną przedstawione referaty na temat rozwoju organizacji: Jak finansować działalność przy pomocy testamentów, współpraca na pograniczu polsko-niemieckim, Jak wpływać na samorząd lokalny, Jak pozyskać sponsorów oraz Jak przemawiać publicznie i być liderem. Odrębnie zaplanowano wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenia Zero Waste na temat tego co my jako organizacje pozarządowe możemy robić dla ochrony klimatu.

Podczas Kongresu zaplanowano też wspólną integrację członków Sieci poprzez możliwość indywidualnych (nieoficjalnych) rozmów podczas wieczornej kolacji oraz zwiedzanie winnicy i przejazd barką po Odrze.

Zapraszamy do udziału! Musisz tam być!

Ankiety do strategii współpracy z samorządem lokalnym – trwają konsultacje

Trwają konsultacje wśród członków Sieci (badania ankietowe) na temat działalności trzeciego sektora. Organizacje odpowiadają na pytania dotyczące funkcjonowania własnej organizacji, ale też pomysłów na rozwój Sieci i innych zagadnień związanych z trzecim sektorem. Wyniki ankiet zostaną wykorzystane w opracowywanej strategii współpracy z samorządem lokalnym.

Dziękujemy wszystkim organizacjom za poświęcony czas i odpowiedź na naszą prośbę oraz wypełnienie ankiety. Za odesłanie ankiet, ale też telefoniczny udział i odpowiedzi na zadawane pytania.

Informator dla NGO już gotowy!

Na stronie internetowej projektu w zakładce Razem dla klimatu (w bibliotece) znajduje się pierwszy numer INFORMATORA dla organizacji pozarządowych. W numerze możemy dowiedzieć się bardziej szczegółowo czego dotyczy projekt utworzenia Sieci NGO oraz jakie są planowane działania. Następnie zostali przedstawieni Partnerzy projektu. Na kolejnych stronach możemy dowiedzieć się co słychać w Sieci, jakie organizacje są jej członkiem, co warto wiedzieć oraz jakie działania możemy prowadzić na rzecz ochrony klimatu.

W ramach projektu zostaną wydane łącznie cztery numery informatora (średnio jeden numer co 6 miesięcy).

Pomysł na mural?

W projekcie mamy do wykonania kilka murali edukacyjnych m.in. w Żarach, Strzelcach Krajeńskich, Letschin i Golzow. Tematyka ujęta w projekcie graficznym murali, ma obejmować zachęcenie mieszkańców pogranicza brandenbursko-polskiego do lepszej dbałości o klimat. Szukamy pomysłów na treść, grafikę i hasła, które powinny się znaleźć na muralach. To mogą elementy związane ze zanieczyszczeniem powietrza, oszczędzaniem energii i wody, ale też treść obejmująca zdrowy tryb życia. Zachęcamy do zgłaszania pomysłów!

Konsultacje leśnych publikacji

Trwają konsultacje z członkami Sieci na temat zawartości leśnych wydawnictw, które zostaną opracowane i wydrukowane w formie folderów formatu A-4. Pierwsza publikacja „Przewodnik leśny” będzie zawierać podstawowe informacje związane z lasem: organizacja wycieczki do lasu (wyżywienie, ubiór, plan, akcesoria), pierwszej pomocy w lesie, zagrożeń, grzybów, czytania map, komunikacji w lesie, owoców i roślin leśnych, kontaktów z mieszkańcami lasu itp. Druga publikacja pn. „Zielony Region” dotyczyć będzie turystycznego znaczeniu lasu dla regionu pogranicza polsko-niemieckiego. Zawierać będzie podstawowe informacje związane z leśnymi atrakcjami turystycznymi: opis znaczenia lasów dla regionu, gospodarki leśnej służącej ochronie klimatu, wykaz najciekawszych leśnych atrakcji pogranicza wraz z galerią zdjęć obejmujących m.in. ośrodki edukacji leśnej, parki, muzea, rezerwaty i inne leśne atrakcje pogranicza.


 

Kalendarz wydarzeń

Członkowie Sieci realizują regularnie różne projekty, spotkania, wydarzenia itp. Chcemy opracować KALENDARZ wydarzeń w którym pokażemy najciekawsze imprezy lokalne, które tworzą lub wspierają Stowarzyszenia, Fundacje i inne organizacje będące członkiem Sieci. Możemy się pochwalić tym co robimy i zaprosić wzajemnie do odwiedzenia organizowanego wydarzenia. Rozpoczynamy w projekcie prace nad opracowaniem kolejnej publikacji, dzięki której wspólnie dowiemy się, co się dzieje u członków Sieci. Po wydaniu Kalendarza będziemy mogli się wspólnie odwiedzać i pewnie też zobaczyć wiele interesujących działań. Zgłaszajcie Partnerom projektu, jakie projekty planujecie i jakie działania będziecie organizować w II połowie 2021 roku oraz w całym 2022 roku. Informację o tym umieścimy w Kalendarzu.

 • Informacje
 • Biuro projektu w Polsce

  ul. Przemysłowa 1,
  68-200 Żary
  biuro@naturapolska.eu
  www.naturapolska.eu

 • Biuro projektu w Niemczech

  Bahnhofstraße 31,
  15324 Letschin
  arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
  www.arbeitsinitiative-letschin.de