NEWSLETTER nr 4 – 04.10.2020

Zapraszamy do lektury czwartego newslettera informacyjnego o realizowanym projekcie pn. „Sieć współpracy pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu”. Co się dzieje w projekcie? O tym dowiesz się poniżej.

Powstała Sieć Współpracy NGO

W dniach 02-03 października w Kolesinie koło Babimostu (Dwór Kolesin) odbył się Kongres Założycielski Sieci Współpracy organizacji pozarządowych pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu. To pierwsze tak duże wydarzenie projektu dofinansowanego z programu Interreg Va Brandenburgia-Polska (oś 4) w którym uczestniczyło ponad 80 osób z obu krajów.

Zebrani podjęli uchwały o utworzeniu Sieci oraz powołaniu ich organów a także wysłuchali kilkunastu prelekcji na temat działalności trzeciego sektora i współpracy transgranicznej.

W drugim dniu Kongresu był czas na rozmowy o współpracy i rozwoju Sieci a także zwiedzenie lokalnej Winnicy oraz rozmowy o klimacie na Odrze (przejazd barkami). Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w Kongresie!

 

Grupy robocze już pracują!

W sobotę 17 października 2020 w Zaborze koło Zielonej Góry odbyły się pierwsze spotkania czterech grup roboczych działających przy nowo utworzonej Sieci Współpracy Organizacji Pozarządowych pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu.

Uczestnicy spotkań pracowali nad nowymi pomysłami, które będzie można realizować w przyszłości na rzecz ochrony klimatu. Nie zabrakło także tematów związanych z ochroną pszczół. Każda z grup odwiedziła Pszczelarnię Słodnik należącą do Fundacji APIS będącej członkiem Sieci. Cel prac wszystkich grup (ochrona klimatu, efektywność energetyczna, odpadów, leśna) jest wymiana doświadczeń i opiniowanie produktów projektu i doradztwo w zakresie ich realizacji.

Spotkanie zostało dofinansowane z programu Interreg VA Brandenburgia-Polska. Dziękujemy za aktywny udział!

 

Dziękujemy za ankiety

Zakończyły się konsultacje wśród członków Sieci (badania ankietowe) na temat działalności trzeciego sektora. Organizacje odpowiadały na pytania dotyczące funkcjonowania własnej organizacji, ale też pomysłów na rozwój Sieci i innych zagadnień związanych z trzecim sektorem. Wyniki ankiet zostały wykorzystane w opracowywanej strategii współpracy z samorządem lokalnym.

Dziękujemy wszystkim organizacjom za poświęcony czas i odpowiedź na naszą prośbę oraz wypełnienie ankiety. Za odesłanie ankiet, ale też telefoniczny udział i odpowiedzi na zadawane pytania.

 

Transgraniczne Targi organizacji pozarządowych już 29 maja 2021 w Gubinie!

Trwa nabór uczestników transgranicznych targów dla organizacji pozarządowych. Ta plenerowa impreza będzie piknikiem z różnymi prezentacjami tego co oferują nasze polsko-niemieckie NGO. Będziemy promować działalność organizacji pozarządowych, ale przede wszystkim zadbamy o przyjazny klimat i dobrą zabawę. Zapraszamy do zgłaszania się (jako wystawca) organizacje członkowskie. Zapewniamy bezpłatny namiot dla każdej organizacji wraz z wyposażeniem oraz energią elektryczną. Będziemy pomagać w organizacji stoiska oraz promocji tego co Państwo oferujecie. Więcej szczegółów u Partnerów projektu. Targi odbędą się w sobotę 29 maja 2021 roku w Gubinie (plac Jana Pawła II lub Wyspa Teatralna) w godzinach 12.00-18.00. Impreza będzie częścią organizowanej w tym samym czasie przez miasto Gubin - Wiosny nad Nysą. W programie Targów znajdą się występy różnych organizacji pozarządowych na scenie, prezentacje na indywidualnych stoiskach i na terenie imprezy. Chcielibyśmy by członkowie Sieci zaprezentowali to wszystko czym się zajmują np. zdrowe produkty regionalne, rękodzieło, kuchnię roślinną, twórczość muzyczną i sportową, zajęcia dla grup społecznych itp. Liczymy na kreatywność i pomysłowość naszych członków.

 

Wyjazdy studyjne w wiosnę przyszłym roku

W przyszłym roku planowana jest organizacja dwóch wyjazdów studyjnych (w Polsce i Niemczech), które będą formą wymiany polsko-niemieckich doświadczeń w zakresie działań, jakie możemy podejmować na rzecz ochrony klimatu. Pierwszym z miejsc które odwiedzimy będzie modelowy ogród ekologiczny - Anielskie Ogrody będący częścią ekologicznego gospodarstwa rolnego. Pokażemy jak uprawiać ogród z poszanowaniem przyrody i z zyskiem dla człowieka. Po stronie niemieckiej trwają jeszcze ustalenia na temat miejsca, które odwiedzimy.

Zachęcamy wszystkie osoby chętne do zgłaszania swojego udziału u Partnerów projektu. Ilość osób jest ograniczona.

 

Warsztaty dla uczniów szkół i seniorów przeniesione na przyszły rok

Ze względu na pandemię Koronawirusa rozpoczęcie cyklu warsztatów edukacyjnych przeniesiono na przyszły rok. W warsztatach wezmą udział uczniowie szkół i seniorzy. Tematyka spotkań obejmie: zachowanie dziedzictwa naturalnego, ochronę klimatu, alternatywne źródła energii, zmniejszanie ilości odpadów oraz śmieci, oszczędne korzystanie z zasobów oraz recykling. Warsztaty odbędą się po polskiej stronie dwukrotnie a po niemieckiej czterokrotnie.

 

Święto Ochrony Klimatu przełożone na wrzesień 2021

Ustalono nowy termin polsko-niemieckiego Święta Ochrony Klimatu, które odbędzie się w sobotę 04 września w Żarach. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji i dlatego zdecydowali, że ze względu na pandemię Covid-19 istnieje ryzyko niskiej frekwencji uczestników, co przełoży się na niską skuteczność działań projektu.

Podczas wydarzenia w bardzo szerokim ujęciu pokażemy działania, które możemy podejmować wspólnie na rzecz ochrony klimatu. To będzie okazja do wspólnego spotkania i lekcja edukacji, co możemy jeszcze zrobić dla klimatu. Zapraszamy do przyjazdu całymi rodzinami. Podczas tego Święta odbędzie się szereg pokazów i warsztatów dotyczących m.in. oszczędzania wody i energii, recyklingu odpadów, tworzenia łąk kwietnych i zielonych ścian, zmniejszania ilości odpadów, ograniczania marnowania żywności. Będzie można skosztować zdrowych produktów leśnych czy też wziąć udział w akcjach sprzątania lasu i jego sadzenia lub warsztatach pszczelarskich i zielarskich. Zobaczyć pokaz mody recyklingowej, zwiedzić kilkadziesiąt stoisk wystawców. Na imprezie pojawią się też wystawy promujące działalność organizacji pozarządowych i przykłady godne naśladowania służące ochronie klimatu.

Ponad to zaplanowano pokazy filmów o klimacie oraz prezentację urządzeń związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii.

 • Informacje
 • Biuro projektu w Polsce

  ul. Przemysłowa 1,
  68-200 Żary
  biuro@naturapolska.eu
  www.naturapolska.eu

 • Biuro projektu w Niemczech

  Bahnhofstraße 31,
  15324 Letschin
  arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
  www.arbeitsinitiative-letschin.de