NEWSLETTER nr 7 – 11.10.2021

Zapraszamy do lektury siódmego newslettera informacyjnego o realizowanym projekcie pn. „Sieć współpracy pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu”. Co się dzieje w projekcie? O tym dowiesz się poniżej.

 

Po spotkaniach grup roboczych projektu

W czerwcu br. odbyły się kolejne spotkania czterech grup roboczych działających przy Sieci Współpracy Organizacji Pozarządowych pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu. Tym razem zorganizowano je w trybie online, gdzie uczestnicy z Polski zebrali się w Osiecznicy pod Krosnem Odrzańskim a niemieccy w Letschin. Obecni na spotkaniach omówili zgłoszone pomysły i działania związane z ochroną klimatu w skali lokalnej.

Celem prac wszystkich grup (ochrona klimatu, efektywność energetyczna, odpadów, leśna) jest wymiana doświadczeń i opiniowanie produktów projektu oraz doradztwo w zakresie ich realizacji. Dziękujemy wszystkim członkom Sieci za aktywny udział!

 

Święto Ochrony Klimatu za nami!

W sobotę 04 września na żarskim kompleksie sportowo-rekreacyjnym SYRENA odbyło się polsko-niemieckie Święto Ochrony Klimatu. Wydarzenie zrealizowano przy współpracy z Lasami Państwowymi, Urzędem Miejskim w Żarach, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego oraz przede wszystkim Partnerami z Niemiec. Impreza rozpoczęła się od akcji zbierania śmieci przy stawie SINA w Mirostowicach Dolnych a tuż po jej otwarciu posadzono symbolicznie las. Na blisko 80 stoiskach pokazano to wszystko co z lasem i ochroną klimatu jest związane w tym runo leśne, produkty z drewna, rzeźbę w drewnie, leśny plener malarski, ale też wystawę munduru leśnego i wystawy plenerowe o ochronie klimatu oraz ochronie pszczół.

Zorganizowano pokazy zakładania łąk kwietnych i zielonych ścian, kuchni roślinnej, nie marnowania żywności, oszczędzania wody, odnawialnych źródeł energii i sprzętu leśno-ogrodowego, konkursy zręcznościowe z użyciem drewna i rozpoznawania grzybów.

Na wielu stoiskach odbyły się warsztaty recyklingu z papieru, wikliny, zielarskie, pszczelarskie, nawadniania roślin i wykonywania opakowań wielorazowych. Do tego nie zabrakło produktów regionalnych w tym degustacji dziczyzny i bigosu myśliwskiego. 

Bardzo ciekawe były stoiska nadleśnictw z Ruszowa, Lubska, Żar, Nowogrodu Bobrzańskiego, Wymiarek i Żagania.  Świadczone usługi cateringowe były serwowane przy użyciu opakowań wielorazowych i biodegradowalnych. Z głośników płynęła muzyka lat 80-tych. Na Telebimie puszczane były filmy edukacyjne. W trakcie Święta zaprezentowano pokaz mody z recyklingu, mistrza Polski drwali Arkadiusza Drozdka i koncert Poznań Brass.

Oto jedna z opinii uczestników imprezy – wystawcy

Chciałam bardzo podziękować za zaproszenie na imprezę - bardzo nam się podobało (mimo początkowych niedogodności związanych z wjazdem na miejsce). Oboje z mężem mając wieloletnia praktykę edukacyjna w polskich parkach narodowych, byliśmy pod wrażeniem spójności tematycznej wszystkich wystawców, jakości warsztatów a nawet muzyki :) za co już na miejscu dziękowałam jednej z Pań. Zdecydowanie lepiej jest słuchać przez 7 godzin np. Kazika niż królującego na festynach disco polo.

Moje dzieci wróciły do domu pełne pozytywnych emocji i zdobytych skarbów, ja zasnęłam po drodze ze zmęczenia, bo faktycznie uczestników było tak wielu, że zjeść posiłek zdążyłam tylko dzięki wyrozumiałości jednej z uczestniczek, która powiedziała mi "my poczekamy, niech Pani zje"

Magda Mądrawska-Okołów

 

Drugi wyjazd studyjny za nami!

W piątek 8 października przedstawiciele Sieci odbyli drugi wyjazd studyjny, którego celem była wymiana polsko-niemieckich doświadczeń w zakresie działań, jakie możemy podejmować na rzecz ochrony klimatu. Uczestnicy wycieczki odwiedzili były Młyn w Wulkow koło Frankfurtu nad Odrą (opis miejsca znajduje się tutaj: www.oekospeicher.de). Uczestnikom spotkania niemieccy Partnerzy projektu zaprezentowali jak może wyglądać obiekt bazujący na odnawialnych źródłach energii i ekologicznych materiałach. Dom który niebawem stanie się neutralny dla klimatu.

 

Wykonano ścieżki edukacyjne o klimacie

Zakończono prace na ścieżkach edukacyjnych w gminach Żary i Pszczew. W ramach zadania zainstalowano szesnaście tablic edukacyjnych oraz cztery siedziska z bali drewnianych i kierunkowskazy pokazujące kierunek zwiedzania.

Na tablicach przedstawiono podstawowe zagadnienia związane z klimatem w tym głównie informacje na temat działań lokalnych jakie można prowadzić na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych oraz przykłady działań jakie mogą realizować mieszkańcy pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu. W najbliższym czasie zostaną opracowane ulotki informacyjne, które będą zachęcać mieszkańców regionu do odwiedzenia nowo powstałych miejsc. Realizacja zadania możliwa była dzięki dobrej współpracy Fundacji Natura Polska z gminami Żary i Pszczew.

 

Publikacje o smogu, recyklingu i energii odnawialnej

Trwają prace nad opracowanie dwóch broszur tematycznych związanych z promocją działań adaptacyjnych do zmian klimatycznych. Pierwsze opracowanie pn. "Smog nie zna granic” będzie mini poradnikiem zawierającym podstawowe informacje związane ze smogiem i jego zagrożeniami oraz zapobieganiem: przyczyny powstawania, temat termomodernizacji, jak zapobiegać i walczyć ze smogiem, jak się chronić, źródła zanieczyszczeń itp.

Drugie opracowanie pn. "Energia odnawialna i recykling dla ochrony klimatu” będzie zawierać podstawowe informacje związane energią odnawialną i recyklingiem: zmiany klimatu – skutki i przeciwdziałanie, odnawialne źródła energii i ich wykorzystanie w domu, transformacja energetyczna, gospodarka o obiegu zamkniętym: recykling i upcykling, itp.

 

Pakiet zaleceń klimatycznych dla regionu gotowy!

Opracowano pakiet zaleceń dla regionu w zakresie ochrony klimatu. Dokument powstał dzięki realizacji projektu pn. „Sieć współpracy organizacji pozarządowych pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu". Znajdziemy w nim ogólne informacje o zmianach klimatycznych, zalecenia i propozycje rozwiązań oraz działań adaptacyjnych. Opisano w nim także skutki zmian klimatycznych, konsekwencje oraz działania jakie mogą podejmować organizacje pozarządowe z samorządem lokalnym na rzecz ochrony klimatu. Poza tym inne rozwiązania i możliwe działania pod podjęcia. W dokumencie uwzględniono wszelkie wnioski, uwagi itp. z prac grup roboczych projektu oraz odrębnie zgłaszane postulaty członków naszej Sieci.

Zachęcamy do zapoznania się z Pakietem zaleceń. To bardzo ciekawy dokument, który możemy wykorzystać w działalności naszej organizacji.

 

Kalendarz wydarzeń na 2022 rok

Członkowie naszej Sieci realizują regularnie różne projekty, spotkania, wydarzenia itp. Aktualnie rozpoczęliśmy prace nad powstaniem KALENDARZA wydarzeń na 2022 rok w którym pokażemy najciekawsze imprezy lokalne, które tworzą lub wspierają Stowarzyszenia, Fundacje i inne organizacje będące członkami Sieci. Możemy się pochwalić tym co robimy i zaprosić wzajemnie do odwiedzenia organizowanego wydarzenia. Dzięki temu wspólnie dowiemy się, co słychać u członków Sieci. Po wydaniu Kalendarza będziemy mogli się wspólnie odwiedzać i pewnie też zobaczyć wiele interesujących działań. Zgłaszajcie Partnerom projektu, jakie projekty planujecie i jakie działania będziecie organizować w przyszłym roku. Informację o tym umieścimy w Kalendarzu.

Na wszelkie propozycje czekamy maksymalnie do końca listopada br.

  • Informacje
  • Biuro projektu w Polsce

    ul. Przemysłowa 1,
    68-200 Żary
    biuro@naturapolska.eu
    www.naturapolska.eu

  • Biuro projektu w Niemczech

    Bahnhofstraße 31,
    15324 Letschin
    arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
    www.arbeitsinitiative-letschin.de