Święto Ochrony Klimatu za nami!

W sobotę 04 września na żarskim kompleksie sportowo-rekreacyjnym SYRENA odbyło się polsko-niemieckie Święto Ochrony Klimatu. Wydarzenie zrealizowano przy współpracy z Lasami Państwowymi, Urzędem Miejskim w Żarach, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego oraz przede wszystkim Partnerami z Niemiec. Impreza rozpoczęła się od akcji zbierania śmieci przy stawie SINA w Mirostowicach Dolnych a tuż po jej otwarciu posadzono symbolicznie las. Na blisko 80 stoiskach pokazano to wszystko co z lasem i ochroną klimatu jest związane w tym runo leśne, produkty z drewna, rzeźbę w drewnie, leśny plener malarski, ale też wystawę munduru leśnego i wystawy plenerowe o ochronie klimatu oraz ochronie pszczół.

Zorganizowano pokazy zakładania łąk kwietnych i zielonych ścian, kuchni roślinnej, nie marnowania żywności, oszczędzania wody, odnawialnych źródeł energii i sprzętu leśno-ogrodowego, konkursy zręcznościowe z użyciem drewna i rozpoznawania grzybów.

Na wielu stoiskach odbyły się warsztaty recyklingu z papieru, wikliny, zielarskie, pszczelarskie, nawadniania roślin i wykonywania opakowań wielorazowych. Do tego nie zabrakło produktów regionalnych w tym degustacji dziczyzny i bigosu myśliwskiego. 

Bardzo ciekawe były stoiska nadleśnictw z Ruszowa, Lubska, Żar, Nowogrodu Bobrzańskiego, Wymiarek i Żagania.  Świadczone usługi cateringowe były serwowane przy użyciu opakowań wielorazowych i biodegradowalnych. Z głośników płynęła muzyka lat 80-tych. Na Telebimie puszczane były filmy edukacyjne. W trakcie Święta zaprezentowano pokaz mody z recyklingu, mistrza Polski drwali Arkadiusza Drozdka i koncert Poznań Brass.

Oto jedna z opinii uczestników imprezy – wystawcy

Chciałam bardzo podziękować za zaproszenie na imprezę - bardzo nam się podobało (mimo początkowych niedogodności związanych z wjazdem na miejsce). Oboje z mężem mając wieloletnia praktykę edukacyjna w polskich parkach narodowych, byliśmy pod wrażeniem spójności tematycznej wszystkich wystawców, jakości warsztatów a nawet muzyki :) za co już na miejscu dziękowałam jednej z Pań. Zdecydowanie lepiej jest słuchać przez 7 godzin np. Kazika niż królującego na festynach disco polo.

Moje dzieci wróciły do domu pełne pozytywnych emocji i zdobytych skarbów, ja zasnęłam po drodze ze zmęczenia, bo faktycznie uczestników było tak wielu, że zjeść posiłek zdążyłam tylko dzięki wyrozumiałości jednej z uczestniczek, która powiedziała mi "my poczekamy, niech Pani zje"

Magda Mądrawska-Okołów

  • Informacje
  • Biuro projektu w Polsce

    ul. Przemysłowa 1,
    68-200 Żary
    biuro@naturapolska.eu
    www.naturapolska.eu

  • Biuro projektu w Niemczech

    Bahnhofstraße 31,
    15324 Letschin
    arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
    www.arbeitsinitiative-letschin.de