Wschowski Inkubator Potencjału

Wschowski Inkubator Potencjału (WIP), to grupa aktywnych społeczników, dla których rzeczy niemożliwe stają się możliwe. Stowarzyszenie składa się z siedmiu osób w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i umiejętnościami. Swoim działaniem chcemy udowodnić, że grupowa synergia przynosi korzystne efekty, co pozytywnie wpływa na lokalną społeczność i przestrzeń. Oficjalnie staliśmy się organizacją pozarządową 15 kwietnia 2019. Swą aktywność rozpoczęliśmy jednak jeszcze przed rejestracją, dołączając do projektów realizowanych przez inne stowarzyszenia, kluby sportowe i instytucje, jako nieformalna grupa wspierająca.

Wschowski Inkubator Potencjału

Os. Jagiellonów 12a/6

67-400 Wschowa

Tel. +48 723 711 904

www.facebook.com/WIPwschowa

W ramach stowarzyszenia, prowadzimy działalność na wielu płaszczyznach, począwszy od edukacji, a skończywszy na działalności charytatywnej. Każdy podjęty przez nas projekt ma na celu przynieść wymierne korzyści dla odbiorców wskazanych w zadaniu. Swoją postawą i zaangażowaniem staramy się działać w sposób ciągły mimo, że jak wiele stowarzyszeń w kraju funkcjonujemy „od grantu do grantu”. Jesteśmy bardzo otwarci na współpracę i pomoc innym. Nie raz realizowane przez nas inicjatywy wymagają odpowiednich zasobów rzeczowych oraz kadrowych, dlatego na co dzień współpracujemy z takimi podmiotami publicznymi jak: Gmina Wschowa, Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie, Spółka Komunalna we Wschowie oraz stowarzyszeniami działającymi na terenie naszej gminy.

Rok 2019 był dla nas rokiem wielu doświadczeń i nowych wyzwań. Zakończyliśmy go z budżetem blisko 200 000,00 zł. Pierwszy projekt, który zrealizowaliśmy przy współpracy z Centrum Kultury i Rekreacji polegał na integracji różnych grup społecznych przy malowaniu szarych, betonowych donic miejskich oraz nasadzaniu w nich nowych roślin. Akcja cieszyła się dużym uznaniem wśród mieszkańców i przyczyniła się do tego, że niektóre z donic zostały „zaadoptowane”, a ich opiekunowie dbają o nie do dziś. „Kolorowa Wschowa” była wydarzeniem jednodniowym i udało nam się zaktywizować ok. 70 osób - rodziny z dziećmi, młodzież, dorosłych i osoby starsze. W kolejnym projekcie przeszliśmy nawet swoje najśmielsze oczekiwania - w prawie czteromiesięcznej, codziennej aktywności wytrwało z nami blisko 2000 osób. OdLOTTOwa Jazda wystartowała z początkiem czerwca i po krótkiej przerwie technicznej, zakończyła się 30 września 2019. Ideą programu była aktywizacja sportowa Polaków poprzez umożliwienie im włączania się do akcji i wyjeżdżanie kilometrów na rowerze, na rzecz wybranego stowarzyszenia. Im więcej osób dołączyło do naszej grupy tym większe szanse na zajęcie jednego z nagradzanych miejsc. WIP znalazł się wśród 45 podmiotów z całej Polski i jako jedyny z województwa lubuskiego walczył w „kręceniu kilometrów” na wyznaczone w swoim projekcie cele społeczne. Zaangażowanie mieszkańców oraz sympatyków stowarzyszenia było ogromne, co dało rezultat w postaci zakończenia rywalizacji na drugim miejscu w skali całego kraju i zdobycia dla Wschowy 80 000 zł. Wygrana została przeznaczona na upiększenie miasta - zakup tzw. ekologicznej małej architektury. Nie zwalniając tempa, złożyliśmy również wniosek do tzw. „Małego FIO” i otrzymaliśmy dofinansowanie na realizacje projektu pn. „Zdrowe Środy”, którego celem było promowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej wśród mieszkańców wywodzących się z różnych grup społecznych. W ramach akcji przeprowadziliśmy między innymi zajęcia edukacyjne z dietetykiem, zajęcia praktyczne, w trakcie których dzieci i ich rodzice nauczyli się przygotowywać zdrowe słodycze oraz zajęcia rekreacyjno - sportowe z trenerem personalnym oraz odrębnie zajęcia skierowane wyłącznie do seniorów. Kolejnym sukcesem naszej organizacji było pozyskanie w konkursie organizowanym przez Fundację PZU aż 100 000 zł na budowę aktywnego przejścia dla pieszych. Dzięki przedsięwzięciu, mieszkańcy zyskają gwarancję bezpieczeństwa w jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w mieście. Na zakończenie pracowitego roku, współorganizowaliśmy charytatywny Bieg Mikołajkowy, który odbył się 8 grudnia na wschowskim Bluszczowym Szlaku. Na to zadanie otrzymaliśmy wsparcie z Województwa Lubuskiego, w wysokości 5 000 zł.

Wszystkie wspomniane wyżej środki pozyskaliśmy w pierwszych sześciu miesiącach swojej działalności. Ponadto, angażujemy się w liczne akcje charytatywne organizowane przez inne podmioty, integrujemy także mieszkańców we wspólnych działaniach, co zaowocowało między innymi (przez dwa lata z rzędu) zdobyciem tytułu „Świetlnej Stolicy Województwa Lubuskiego” w konkursie Świeć się z Energą i zdobyciem sprzętów AGD o wartości 20 000 zł na cele charytatywne.

 • Informacje
 • Biuro projektu w Polsce

  ul. Przemysłowa 1,
  68-200 Żary
  biuro@naturapolska.eu
  www.naturapolska.eu

 • Biuro projektu w Niemczech

  Bahnhofstraße 31,
  15324 Letschin
  arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
  www.arbeitsinitiative-letschin.de