Aktualności

Nowe projekty dla Sieci NGO na 2023 rok!

W grudniu 2022 r. Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr w Gubinie zdecydował o wspraciu finansowym dwóch projektów, które będą wspierały dalszą współpracę organizacji działających w polsko-niemieckiej Sieci NGO. Jest to możliwe dzięki programowi współpracy transgranicznej Interreg Brandenburgia-Polska a dofinansowanie to prawie 30 tys. EUR. Oba projekty zostaną zrealizowane w I półroczu 2023 roku.

Letni Obóz Japan Karate Association Polska

Klub Karate "Kontra"

W dniach 28-31 lipca 2022 Stowarzyszenie Karate Kontra z Żar zawitało do Tarnowa Podgórnego na Letni Obóz Japan Karate Association Polska 2022. Klub miał możliwość wzięcia udziału w szkoleniu prowadzonym przez Yoshinobu Ohta 7 Dan JKA – główny instruktor JKA England, praktykowaniu japońskiego katare Shotokan, czy też zacieśniać więzi z zaprzyjaźnionym klubem karate JKA z Niemiec SV Alemania Forst e.V. w ramach wymiany międzynarodowej.

Wędrowanie z PTTK

Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego Powiatu Żarskiego

W ostatnią wakacyjną środę Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego Powiatu Żarskiego wędrował po Górach Izerskich. Towarzystwo miało możliwość zobaczyć Bobrowe Skały, zdobyć Sępią Górę oraz zwiedzić Świeradów Zdrój wraz ze Stacją Kultury. Do tej grupy uczestników spotkania dołączyli przedstawiciele innych organizacji pozarządowych z Brandenburgii.

Atlas Przyrodniczy Gminy Jasień

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Jasienia „JASIENIAKI”

Ukazała się kolejna wkładka (o Lubszy, tekst i zdjęcia: Zbigniew Kasprzak) do ATLASU PRZYRODNICZEGO GMINY JASIEŃ wydawanego przez naszego członka Sieci NGO - Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Jasienia „JASIENIAKI”. Można ją odebrać w Bibliotece Publicznej w Jasieniu. Wkładki ukazują się co 2 miesiące (ok. dwudziestego ósmego dnia lipca, września itd.). Osoby, które chciałyby być autorami kolejnych wkładek zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem.

Aktywny sportowo senior

Fundacja Pięknolesie

Fundacja Pięknolesie otrzymała zaproszenie od Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Gościeszowice i Międzylesie do wzięcia udziału w wydarzeniu „Aktywny sportowo senior". Dzięki temu seniorzy z miejscowości Sieniawa Żarska gościli swoich rówieśników z powiatu żagańskiego, spędzając wspólnie i aktywnie czas. Transport uczestników sfinansowano w ramach projektu Mobilny_Senior. To kolejne działanie realizowane przez organizacje będące członkiem polsko-niemieckiej Sieci NGO.

Półkolonie ze Stowarzyszeniem PRO Mentor

Stowarzyszenie Przestrzeń Rozwoju Osobistego MENTOR

Stowarzyszenia PRO Mentor zorganizowało artystyczne półkolonie w sali szkoleniowej przy ul. R. Kalinowskiego w Żarach. Zajęcia prowadziła Dominika Diakow - właścicielka pracowni artystycznej Bajkowe Wzgórza, artysta -plastyk z wieloletnim doświadczeniem i świetnym podejściem do dzieci. Zajęcia plastyczne rozwijają zdolności manualne i wyobraźnie, uczą cierpliwości, a na warsztatach dzieci poznają, jak wygląda współpraca w grupie. Półkolonie cieszyły się sporym zainteresowaniem dzieci.

Rozwój Sieci NGO po 2022 roku

Wspólny polsko-niemiecki projekt naszych organizacji pozarządowych zakończy się w czerwcu 2022 roku. Utworzona Sieć Współpracy będzie jednak dalej cały czas funkcjonować. Partnerzy projektu chcą kontynuować współpracę w kolejnych latach i wspierać rozwój Sieci w tym jej członków. W związku z tym planowana jest kontynuacja realizowanych już działań mających na celu integrację środowiska NGO oraz działań na rzecz ochrony klimatu w tym wspólne spotkania, warsztaty, newsletter, publikacje oraz akcje klimatyczne.

Projekt – Młodzi, zdrowi i ekologiczni

Fundacja APIS

W ramach programu „Lubuskie obywatelskie inicjatywy młodzieżowe” i dzięki otrzymanej dotacji Fundacja APIS mogła gościć dzieci i młodzież do 35 roku. Wszystko odbyło się w ramach projektu pn. „Młodzi, zdrowi i ekologiczni”. Goście z powiatu nowosolskiego i zielonogórskiego odwiedzili Winnicę Miedzypole i uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich. Zobaczyli jak buduje się budki dla owadów, posmakowali miodu prosto z plastra, a na zakończenie otrzymali zdrowe upominki. Transport uczestników zorganizował Klub Podróżnika z Nowej Soli.

Dotacje dla polsko-niemieckich spotkań młodzieży

Zachęcamy do nawiązywania współpracy i realizacji mini projektów obejmujących współpracę młodzieży w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Celem programu jest integracja młodzieży z Polski i Niemiec. Najważniejsze kryterium merytoryczne wspierania projektów to tzw. „charakter spotkania”, zgodnie z którym wymiana powinna umożliwić młodym ludziom wzajemne poznanie się oraz stworzyć im odpowiednie warunki do odkrywania i poznawania realiów społecznych i historyczno-kulturowych kraju partnerskiego.

 • Informacje
 • Biuro projektu w Polsce

  ul. Przemysłowa 1,
  68-200 Żary
  biuro@naturapolska.eu
  www.naturapolska.eu

 • Biuro projektu w Niemczech

  Bahnhofstraße 31,
  15324 Letschin
  arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
  www.arbeitsinitiative-letschin.de