NEWSLETTER nr 9 – 22.06.2022

Zapraszamy do lektury dziewiątego newslettera informacyjnego o realizowanym projekcie pn. „Sieć współpracy pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu”. Co się dzieje w projekcie? O tym dowiesz się poniżej.

 

Targi organizacji pozarządowych w Gubinie - pierwszy raz w historii

To było pierwsze tego rodzaju wydarzenie w historii polsko-niemieckiego pogranicza, gdzie spotkały się organizacje pozarządowe z obu krajów. Ta plenerowa impreza była piknikiem z różnymi prezentacjami tego co oferują nasze polsko-niemieckie NGO. Promowaliśmy działalność organizacji pozarządowych, ale przede wszystkim tworzyliśmy przyjazny klimat i mamy nadzieję, że było to dla nas też dobrą zabawą. Impreza była częścią organizowanej w tym samym czasie przez miasto Gubin - Wiosny nad Nysą. W programie Targów znalazły się występy różnych organizacji pozarządowych, prezentacje na indywidualnych stoiskach i na terenie imprezy. Członkowie Sieci zaprezentowali to wszystko czym się zajmują np. zdrowe produkty regionalne, rękodzieło, kuchnię roślinną, twórczość muzyczną i sportową, zajęcia dla grup społecznych itp. Dziękujemy za kreatywność i pomysłowość naszych członków. Odrębnie odbyły się warsztaty i pokazy związane m.in. z wykonywaniem domków dla owadów, ograniczeniem marnowania żywności i recyklingu z papieru.

 

Budujmy domki dla skrzydlatych przyjaciół

Zachęcamy do budowania i zakładania domków dla owadów. Warto przemyśleć, w jakim miejscu chcemy je ustawić. Dobrą lokalizacją hoteli dla takich owadów, jak pszczoły oraz inne błonkówki, jest miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatru, a najodpowiedniejszy kierunek ustawienia to południowo-wschodni. W tej roli dobrze sprawdzają się ściany budynków lub balkony. Eksperci odradzają zawieszanie ich w koronie drzewa, szczególnie za pomocą liny, ze względu na duże zacienienie i wiatr, który będzie huśtał domkiem. Jeśli decydujemy się na budowę hoteli i ich prowadzenie, to warto zwrócić uwagę na jakość materiału gniazdowego – doradzają specjaliści. Jednym z błędów jest dzielenie łodyg roślin wewnątrz pustych lub z miękkim rdzeniem na bardzo krótkie odcinki (najbardziej uniwersalna długość to 10-15 cm) lub ich zgniatanie podczas cięcia. Skutecznym zabezpieczeniem przed ptakami jest siatka o 3-4 centymetrowych oczkach, którą osłaniamy front hotelu.

A kiedy przychodzi koniec zimy to jest praktycznie ostatni dzwonek, by uzupełnić brakujące łodygi trzcin czy wypadnięte szyszki. – Z naszych doświadczeń wynika, że przegląd owadzich hoteli można robić co roku lub co dwa lata. W drugim roku funkcjonowania domków, jeśli owady nie zajęły wszystkich miejsc do budowy gniazd, wymiana materiału nie jest potrzebna. Jednak, w kolejnych latach, gdy zainteresowanie naszym hotelem jest duże, uzupełnianie tak zwanego substratu gniazdowego może zwiększyć liczbę owadów. Wykorzystany materiał należy pozostawić na miejscu do momentu opuszczenia przez owady dorosłe swoich gniazd. Aby uniemożliwić owadom powtórne w nim zasiedlenie, można umieścić go w pudełkach z małymi otworami, przez które owady wylecą, ale nie trafią już tam z powrotem. Część materiału można także przełożyć do nowo tworzonych domków.

Jeśli pozostawimy hotel bez opieki, po kilku latach przestanie on pełnić swoją funkcję, a owady, które gniazdowały na początku, przeniosą się w inne miejsce. Stare schronienia i materiały mogą być powtórnie wykorzystane, jednak sprzyja to rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów i pasożytów.

 

Dotacje dla polsko-niemieckich spotkań młodzieży

Zachęcamy do nawiązywania współpracy i realizacji mini projektów obejmujących współpracę młodzieży w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Celem programu jest integracja młodzieży z Polski i Niemiec. Najważniejsze kryterium merytoryczne wspierania projektów to tzw. „charakter spotkania”, zgodnie z którym wymiana powinna umożliwić młodym ludziom wzajemne poznanie się oraz stworzyć im odpowiednie warunki do odkrywania i poznawania realiów społecznych i historyczno-kulturowych kraju partnerskiego. Dofinansowane są zarówno warsztaty garncarskie, plenery artystyczne, wspólne wizyty w miejscach pamięci, jak i spotkania sportowców z obu krajów. PNWM na wiele różnych sposobów wspiera wymiany młodzieży - warto wspomnieć o wymianie szkolnej i pozaszkolnej, programie " Eksperyment wymiana" czy też „Zachować pamięć". Więcej informacji na ten temat można uzyskać od Bartłomieja Malinowskiego ze Stowarzyszenia Karate Kontra (członka Sieci NGO), który jest koordynatorem projektu "Latarnie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży" pod numerem telefonu 0048 791 800 508.

 

Rozwój Sieci NGO po 2022 roku

Wspólny polsko-niemiecki projekt naszych organizacji pozarządowych zakończy się w czerwcu 2022 roku. Utworzona Sieć Współpracy będzie jednak dalej cały czas funkcjonować. Partnerzy projektu chcą kontynuować współpracę w kolejnych latach i wspierać rozwój Sieci w tym jej członków. W związku z tym planowana jest kontynuacja realizowanych już działań mających na celu integrację środowiska NGO oraz działań na rzecz ochrony klimatu w tym wspólne spotkania, warsztaty, newsletter, publikacje oraz akcje klimatyczne.

Zachęcamy członków Sieci do zgłaszania wszelkich pomysłów i uwag, jakie działania są oczekiwane i jakie należy podjąć do dalszego rozwoju współpracy niemiecko-polskiej na granicy brandenbursko-lubuskiej.

  • Informacje
  • Biuro projektu w Polsce

    ul. Przemysłowa 1,
    68-200 Żary
    biuro@naturapolska.eu
    www.naturapolska.eu

  • Biuro projektu w Niemczech

    Bahnhofstraße 31,
    15324 Letschin
    arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
    www.arbeitsinitiative-letschin.de