NEWSLETTER nr 10 – 10.11.2022

Zapraszamy do lektury dziesiątego newslettera informacyjnego o realizowanym projekcie pn. „Sieć współpracy pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu”. Co się dzieje w projekcie? O tym dowiesz się poniżej.

Projekt – Młodzi, zdrowi i ekologiczni

W ramach programu „Lubuskie obywatelskie inicjatywy młodzieżowe” i dzięki otrzymanej dotacji Fundacja APIS mogła gościć dzieci i młodzież do 35 roku. Wszystko odbyło się w ramach projektu pn. „Młodzi, zdrowi i ekologiczni”. Goście z powiatu nowosolskiego i zielonogórskiego odwiedzili Winnicę Miedzypole i uczestniczyli w warsztatach pszczelarskich. Zobaczyli jak buduje się budki dla owadów, posmakowali miodu prosto z plastra, a na zakończenie otrzymali zdrowe upominki. Transport uczestników zorganizował Klub Podróżnika z Nowej Soli.

 

Półkolonie ze Stowarzyszeniem PRO Mentor

Stowarzyszenia PRO Mentor zorganizowało artystyczne półkolonie w sali szkoleniowej przy ul. R. Kalinowskiego w Żarach. Zajęcia prowadziła Dominika Diakow - właścicielka pracowni artystycznej Bajkowe Wzgórza, artysta -plastyk z wieloletnim doświadczeniem i świetnym podejściem do dzieci. Zajęcia plastyczne rozwijają zdolności manualne i wyobraźnie, uczą cierpliwości, a na warsztatach dzieci poznają, jak wygląda współpraca w grupie. Półkolonie cieszyły się sporym zainteresowaniem dzieci.

 

Aktywny sportowo senior

Fundacja Pięknolesie otrzymała zaproszenie od Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Gościeszowice i Międzylesie do wzięcia udziału w wydarzeniu „Aktywny sportowo senior". Dzięki temu seniorzy z miejscowości Sieniawa Żarska gościli swoich rówieśników z powiatu żagańskiego, spędzając wspólnie i aktywnie czas. Transport uczestników sfinansowano w ramach projektu Mobilny_Senior. To kolejne działanie realizowane przez organizacje będące członkiem polsko-niemieckiej Sieci NGO.

 

Wędrowanie z PTTK

W ostatnią wakacyjną środę Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego Powiatu Żarskiego wędrował po Górach Izerskich. Towarzystwo miało możliwość zobaczyć Bobrowe Skały, zdobyć Sępią Górę oraz zwiedzić Świeradów Zdrój wraz ze Stacją Kultury. Do tej grupy uczestników spotkania dołączyli przedstawiciele innych organizacji pozarządowych z Brandenburgii.

 

Atlas Przyrodniczy Gminy Jasień

Ukazała się kolejna wkładka (o Lubszy, tekst i zdjęcia: Zbigniew Kasprzak) do ATLASU PRZYRODNICZEGO GMINY JASIEŃ wydawanego przez naszego członka Sieci NGO - Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Jasienia „JASIENIAKI”. Można ją odebrać w Bibliotece Publicznej w Jasieniu. Wkładki ukazują się co 2 miesiące (ok. dwudziestego ósmego dnia lipca, września itd.). Osoby, które chciałyby być autorami kolejnych wkładek zachęcamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem.

 

Letni Obóz Japan Karate Association Polska

W dniach 28-31 lipca 2022 Stowarzyszenie Karate Kontra z Żar zawitało do Tarnowa Podgórnego na Letni Obóz Japan Karate Association Polska 2022. Klub miał możliwość wzięcia udziału w szkoleniu prowadzonym przez Yoshinobu Ohta 7 Dan JKA – główny instruktor JKA England, praktykowaniu japońskiego katare Shotokan, czy też zacieśniać więzi z zaprzyjaźnionym klubem karate JKA z Niemiec SV Alemania Forst e.V. w ramach wymiany międzynarodowej.

 

 • Informacje
 • Biuro projektu w Polsce

  ul. Przemysłowa 1,
  68-200 Żary
  biuro@naturapolska.eu
  www.naturapolska.eu

 • Biuro projektu w Niemczech

  Bahnhofstraße 31,
  15324 Letschin
  arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
  www.arbeitsinitiative-letschin.de