NEWSLETTER nr 12 – 30.05.2023

Zapraszamy do lektury dwunastego newslettera informacyjnego o realizowanym projekcie pn. „Sieć współpracy pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu”. Co się dzieje w projekcie oraz co słychać u naszych członków Sieci? O tym dowiesz się poniżej.

Czy kręci nas recykling?

#KręciNasRecykling to akcja w której bierze udział wiele organizacji pozarządowych! W kwietniu przeprowadzono w gminie Żary dwie akcje sprzątania śmieci przy drodze powiatowej Żary-Lubomyśl oraz w Sieniawie Żarskiej. Podczas akcji sprzątano i edukowano.

Czy kręci cię recykling?

Bez względu na to, czy w najbliższym sezonie (wiosna-jesień) planujesz wymianę ogumienia na nowe, czy nie, możesz dołączyć się do drugiej edycji akcji „Kręci nas recykling”. Wiosną 2023 roku odbyła się już druga edycja imprezy organizowanej przez Oponeo we współpracy z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim. Celem przedsięwzięcia jest edukacja w zakresie recyklingu oraz utylizacji zużytego ogumienia. Jedną z najważniejszych inicjatyw jest zbiórka opon - zarówno we współpracujących warsztatach, jak i podczas lokalnych akcji sprzątania terenów zielonych. Za każde cztery opony, zebrane między 21 marca a 22 kwietnia, Oponeo posadzi jedno drzewo (w zeszłym roku posadzono za zebrane opony 2872 drzewa). W tym roku dodatkowo wsparcie otrzyma 10 schronisk dla zwierząt w gminach, gdzie zostaną przeprowadzone najlepsze akcje sprzątania.

Wszystkie tegoroczne akcje są opisane na stronie: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling

Porzucone opony zatruwają środowisko!

Co wiemy o recyklingu ogumienia?

Na zlecenie Oponeo w 2022 roku agencja SW Research przeprowadziła badanie sprawdzające „Co Polacy wiedzą o recyklingu opon?”. Jego wyniki jasno wskazują: większość z nas ma świadomość, że niewłaściwe składowanie zużytego ogumienia niesie za sobą jakieś zagrożenie, ale nie wie, jakie. Pozostaje również spora grupa osób, która nadal ignoruje problem.

Czy kiedykolwiek oddałeś zużyte ogumienie do utylizacji?

Odpowiedź twierdzącą na to kluczowe pytanie (badania przeprowadzonego przez Oponeo) udzieliło 87% respondentów. Oznacza to, że aż 13% Polaków nigdy nie oddało opon do utylizacji. Na pozór może wydawać się to niewielki procent. Sytuacja wygląda zgoła inaczej, gdy procenty zamienimy na realne liczby. Dla przykładu, w 2018 roku do obiegu wprowadzono 274 tys. opon. Jeżeli 13% użytkowników nie odda ich do recyklingu po zużyciu, w środowisku pozostanie ponad 35,5 tys. ton ogumienia.

72% z nas wie, że porzucone opony szkodzą. Na pewno?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadano respondentom to: Czy Twoim zdaniem opony porzucone w środowisku mają na nie wpływ? Chociaż aż 72% badanych odpowiedziało, że zdaje sobie z tego sprawę z zagrożenia, to jedyne 45% z tej grupy miało świadomość, że porzucone ogumienie nie ulega biologicznemu rozkładowi, ale ulega tylko defragmentacji (rozdrobnieniu). Małe kawałeczki rozpadających się opon zamieniają się w mikroplastiki, które kumulują w sobie (szczególnie w środowisku wodnym) dodatkowe zanieczyszczenia, np. metale ciężkie, ropopochodnie, pestycydy, herbicydy i inne toksyny, zamieniając się w małe bomby ekologiczne. W wyniku tego procesu mikroplastiki i zawarte w nich szkodliwe substancje przenikają do gleby i wód gruntowych, są zjadane przez zwierzęta, pochłaniane przez rośliny, zagrażając całej faunie i florze, w tym także człowiekowi.

Czy jest się czego bać? Uwaga na mandat!

Zdecydowana większość, bo aż 55% respondentów nie wie, jakie kary grożą za wyrzucanie opon w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Jedynie 17% Polaków ma świadomość, że maksymalny mandat wynosi do 5000 zł!

Prawie 49% ankietowanych nie wie, gdzie oddać stare ogumienie. Osobom, które nigdy nie oddały opon do utylizacji zadano pytanie, dlaczego tego nie robią. Wyniki są zatrważające. 48,6% uczestników badania zadeklarowało, że nie wie, gdzie oddać zużyte ogumienie. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem mamy przynajmniej kilka opcji do wyboru, które są całkowicie bezpłatne. Uwaga, dotyczą one ogumienia do pojazdów o wadze nieprzekraczającej 3,5 tony.

W każdej gminie działalność prowadzą PSZOK-i (Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub MPSZOK-i (czyli ich mobilne odpowiedniki). Zasady pozostawiania tego typu odpadów nie są ujednolicone, dlatego warto zadzwonić do lokalnego punktu, aby poznać przyjęte kryteria. Często wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego uregulowanie płatności za wywóz śmieci. Niektóre gminy umożliwiają oddanie zużytych opon w ramach wywozu odpadów wielogabarytowych. Nie jest to rozwiązanie powszechne, dlatego polecamy skontaktowanie się z właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędem gminy lub miasta, aby zasięgnąć aktualnych informacji.

Zbiórka opon w słusznej sprawie!

Wulkanizatorzy nie mają obowiązku odbierania zużytego ogumienia. Część warsztatów wprowadza taką usługę, jednak zwykle jest ona dodatkowo płatna. Interesującą propozycję ma dla swoich klientów Oponeo. Każda osoba, która kupi nowy komplet opon na Oponeo.pl z opcją „dostawa i montaż”, a następnie umówi się na usługę w warsztacie oznaczonym zielonym logo kampanii, może bezpłatnie pozostawić zużyty komplet do utylizacji.

 

 

Nowe działania w Sieci NGO

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr na realizację dwóch projektów, mogliśmy od stycznia do początku czerwca realizować różne działania na rzecz dalszej współpracy organizacji działających w polsko-niemieckiej Sieci NGO. W projekcie "Tworzymy dobry klimat – współpraca organizacji pozarządowych na polsko-niemieckim pograniczu " zorganizowano warsztaty ochrony drzew z inwentaryzacją i pielęgnacją alei kasztanowców przy drodze gminnej Drzeniów-Świbinki w gminie Tuplice oraz mural o ochronie drzew. Odrębnie odbyło się Seminarium z wycieczką studyjną w Łagowie.

W drugim projekcie odbędzie się polsko-niemiecki piknik klimatyczny w Krośnie Odrzańskim (03.06.2023).

Dziękujemy za aktywny udział w obu projektach!

 

 

Mapa wsparcia NGO

Małe, działające lokalnie organizacje pozarządowe powinny w razie potrzeby szybko znaleźć pomoc, jak najbliżej miejsca swojego działania. Do tego może posłużyć MAPA wsparcia NGO znajdująca się na: https://bit.ly/Mapa-sieci-wsparcia-NGO

Mapa to miejsce, gdzie lokalne organizacje mogą znaleźć informację o działających na ich terenie instytucjach, które udzielą im wsparcia merytorycznego. Wypełnij formularz i dołącz do MAPY!: https://bit.ly/Mapa-sieci-wsparcia-Dolacz

Mapa powstała w ramach programu "Fimango - Zarządzanie finansami w organizacjach pozarządowych" realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego a finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

 

 

Naklejka fundraisingowa - nowa forma zbierania środków

Zbiórki publiczne od lat pozostają popularną formą pozyskiwania środków, są bowiem bardzo łatwe do przeprowadzenia, może je zorganizować nie tylko zarejestrowana organizacja pozarządowa, ale też komitet społeczny powołany do przeprowadzenia zbiórki. Coraz częściej kwestujący narzekają jednak, że osoby poproszone o wsparcie nie mogą tego zrobić z powodu braku gotówki. Czasami rozwiązaniem może być przenośny terminal płatniczy wydzierżawiony w banku prowadzącym konto organizacji, ale trudno sobie wyobrazić wyposażenie w takie urządzenie wszystkich kwestujących. Jeśli Wasza organizacja ma podobny problem, lub po prostu chce jeszcze bardziej ułatwić potencjalnym darczyńcom jej wspieranie, może skorzystać z naklejki fundraisingowej oferowanej przez Vuyap. Po zarejestrowaniu się w systemie (korzystanie z niego jest bezpłatne, prowizja pobierana jest dopiero przy otrzymaniu darowizny) system wygeneruje kod QR, który po zeskanowaniu smartfonem poprowadzi jego posiadacza do linka umożliwiającego wpłacenie pieniędzy. Prowizja Vuyap dla organizacji pozarządowych wynosi 2,5% od otrzymanej dotacji, do tego trzeba też doliczyć prowizję systemu płatności online.

 

 

Co słychać u członków Sieci?

Tuchebander e.V. zorganizowało w tym roku 15. znane spotkanie samochodów klasycznych w Alt Tucheband. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: wszelkiego rodzaju pojazdy własnej roboty. Oczywiście mile widziane były również wszelkie inne pojazdy zabytkowe i militarne. Jak zwykle była tu trasa do samodzielnego przejechania lub z kimś innym, duży rynek części, ciekawe informacje o pojazdach, trasa dla smakoszy i inne ekscytujące punkty programu. Jak zawsze ostatnia w pełni działająca wielkopolowa piekarnia Narodowej Armii Ludowej (NVA) była w ciągłym użyciu z najpyszniejszymi smakołykami. Mimo złej pogody "Die Tuchebander" gościł licznie przybyłych gości z całych Niemiec i Polski.

 

 

Golzowski Klub Sportowy słynie z tradycyjnych turniejów w rzutki. Również w turnieju wiosennym 80 mężczyzn i 16 kobiet wypuściło strzały. Mogli powitać sportowców z Poczdamu, regionu Eberswalde/Angermünde, Strausberg, Eisenhüttenstadt/Frankfurt i oczywiście większość MOL-E-Dartliga. Jak zwykle odbyły się małe dodatkowe konkursy, aby skrócić czas oczekiwania. Po 10 godzinach i emocjonujących rozgrywkach wyłoniono zwycięzców.

 

 

Fundacja COOLtura będzie realizować projekt w ramach programu Bezpieczna Przystań Fundacja Polki Mogą Wszystko - w ramach czego zorganizuje wspólne warsztaty dla dzieci, spływ rzeką Obra oraz jednodniową wycieczkę w góry. Szczegółowy terminarz zostanie przedstawiony wkrótce.

 

 

Fundacja Pięknolesie wdraża projekt "Młody Kepler" finansowany przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. W ramach prowadzonych działań młodzież zwiedziła centrum miasta Zielona Góra poznając jego historię, przeprowadzała eksperymenty oraz zobaczyła wystawę w Centrum Nauki Keplera a także brała udział w transgranicznych zajęciach integracyjnych.

 

 

Klub Karate „Kontra” i jego podopieczna Martyna Grajcar oraz Sensei Sebastian Końcowik odbyli spotkanie z Łukaszem Poryckim - Wicemarszałkiem Województwa Lubuskiego podczas którego Martyna otrzymała list gratulacyjny za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy JKA - Szwajcaria 2023. Ponadto rozmawiano na temat szans i możliwości rozwoju jakie Województwo Lubuskie stwarza dla młodych ludzi. Klub, a właściwie podopieczni często korzystają z tego wsparcia i szeroko zakrojonych działań poprzez organizację przedsięwzięć dla dzieci i młodzieży oraz zakup sprzętu sportowego.

 

 

Gubińskie Towarzystwo Kultury przeprowadza konkurs literacki. Organizatorzy czekają na utwory z dziedziny poezji i prozy - w tym szeroko rozumianej publicystyki (opowiadania, pamiętniki, artykuły, reportaże) o dowolnej tematyce. Prace będą oceniane przez jury powołane przez Organizatora, w skład którego wejdą pisarze, poeci i pedagodzy związani z Gubińskim Towarzystwem Kultury. Konkurs ma charakter lokalny.

 

 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej w kwietniu br. zainaugurowało sezon rowerowy rajdem do Dąbrówki Wlkp. Towarzyszyła mu pogoda, jakby zamówiona przez uczestników specjalnie na ten dzień. Z Babimostu do Dąbrówki jest 15 kilometrów. Przejazd, łącznie z przerwą nad Jeziorkiem Koźlarskim, zajął godzinę i dwadzieścia minut. Celem wycieczki było obejrzenie Izby Pamięci przy Szkole Podstawowej im. Rodła. Zanim dojechano, Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce poczęstowało cyklistów kawą i drożdżowym ciastem. W tym czasie kilka słów na powitanie wygłosił sołtys Piotr Kociołek. Wszyscy uczestnicy rajdu byli pod wielkim wrażeniem zarówna wiedzy historycznej, jak i merytorycznej opiekunów Izby oraz ilości eksponatów, które udało się w niej zgromadzić. Na uwagę zasługują dokumenty mieszkańców wsi z okresu międzywojennego, kiedy aktywnie włączyli się w działalność Związku Polaków w Niemczech. Bardzo ciekawa jest ekspozycja strojów regionalnych i wiele innych pamiątek. W Izbie pojawią się urządzenia multimedialne, które w nowoczesny sposób zaprezentują historię Dąbrówki i regionu.

 

 

Seminarium dla organizacji pozarządowych w Łagowie

W dniach 12-13 maja br. w Ośrodku Leśnik w Łagowie Lubuskim odbyło się SEMINARIUM pn. „Tworzymy dobry klimat dla współpracy organizacji pozarządowych pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu”. Podczas wydarzenia podsumowano polsko-niemiecki projekt współpracy organizacji pozarządowych z województwa lubuskiego i wschodniej Brandenburgii. W pierwszym dniu odbyły się interesujące prezentacje, które dotyczyły poniższych pozycji: Mikroinspiracje- najciekawsze mini projekty z Dolnego Śląska, jako dobre praktyki dla podobnych inicjatyw na pograniczu polsko-niemieckim, Zdrowe organizacje - zdrowe zespoły - jak dbać o relacje w organizacji pozarządowej, O czym pamiętać budując plan komunikacji z otoczeniem, Jak angażować i pracować z młodzieżą w organizacji pozarządowej a na zakończenie Współdzielnia zasobów wspólnych - to działa!

W drugim dniu był czas na wspólną integrację poprzez zwiedzanie Zamku Joanitów, Lubuskich Zabytków Techniki i Przemysłu (kopalnia węgla brunatnego w Sieniawie Lubuskiej) oraz na spacer na górę Bukowiec.

 

 

Polsko-niemiecki piknik klimatyczny w Krośnie Odrzańskim

W sobotę 03 czerwca odbędzie się w Krośnie Odrzańskim (podczas corocznego Rybobrania w PARKU Tysiąclecia) polsko-niemiecki PIKNIK klimatyczny. W programie pikniku zaplanowano wiele atrakcji w postaci pokazów i warsztatów związanych z ekologicznym stylem życia. Na poszczególnych stoiskach będziemy mogli zobaczyć pokazy: Jak oszczędzać wodę? Jak zrobić domek dla owadów, jak marnować mniej żywności? Poza tym tematy obejmujące: recykling z papieru, ochronę lasu i pszczół, naprawę roweru i odnawialne źródła energii. Zapraszamy!

Projekt „Polsko-niemiecki piknik klimatyczny” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Brandenburgia-Polska w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr).

 

 

 

Projekt „Tworzymy dobry klimat – współpraca organizacji pozarządowych na polsko-niemieckim pograniczu” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Brandenburgia-Polska w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr).

 • Informacje
 • Biuro projektu w Polsce

  ul. Przemysłowa 1,
  68-200 Żary
  biuro@naturapolska.eu
  www.naturapolska.eu

 • Biuro projektu w Niemczech

  Bahnhofstraße 31,
  15324 Letschin
  arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
  www.arbeitsinitiative-letschin.de