NEWSLETTER nr 2 – 15.04.2020

Zapraszamy do lektury drugiego newslettera informacyjnego o realizowanym projekcie pn. „Sieć współpracy pogranicza polsko-niemieckiego na rzecz ochrony klimatu”. Co się dzieje w projekcie? O tym dowiesz się poniżej.

Koronawirus a nasz projekt – ważne informacje!

Panująca aktualnie pandemia związana z występowaniem COVID-19 spowodowała konieczność przesunięcia na inny termin kilku wydarzeń naszego projektu. Kongres założycielski Sieci, którego organizację planowaliśmy na 29-30 maja musi zostać przełożony na 02-03 października. Po ustaniu wirusa zostaną też dokończone spotkania informacyjne o projekcie po stronie niemieckiej oraz zaplanujemy na nowo terminy spotkań grup roboczych w Letschin i Zaborze.

Realizacja projektu nie jest zagrożona. Wszystkie działania są prowadzone. Jedynie wspólne bezpośrednie spotkania muszą być przełożone co może skutkować wydłużeniem czasu realizacji projektu. Teraz najważniejsze jest nasze zdrowie!

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Partnerami projektu (Fundacja Natura Polska i Arbeitsinitiative e.V.)

Kongres organizacji pozarządowych

Jednym z ważniejszych wydarzeń projektu jest KONGRES inaugurujący formalnie działalność Sieci, który zaplanowano w Kolesinie nad uroczym jeziorem. Podczas spotkania zostaną zawiązane struktury Sieci. Następnie uczestnicy Kongresu z Polski i Niemiec, którymi będą organizacje pozarządowe wysłuchają wielu ciekawych prelekcji związanych z dobrymi praktykami realizowanymi w różnych obszarach życia lokalnego przez różne organizacje oraz prezentacji na temat możliwości finansowania działalności. Będzie też mowa o tym jak trzeci sektor może chronić klimat, jak rozmawiać z samorządem lokalnym, jak przemawiać publicznie, ale też o tym dlaczego ważna jest współpraca transgraniczna. Podczas spotkania ważnym jego aspektem będzie wspólne poznanie się i integracja. Dlatego też zaplanowano wycieczkę do Winiarni oraz rejs barkami po Odrze.

Folder Żyj z klimatem już w dystrybucji

Jedną z pierwszych publikacji powstałych w ramach projektu jest folder pn. Żyj z klimatem skierowany do mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza w którym przedstawiliśmy podstawowe zagadnienia związane z ochroną klimatu oraz przede wszystkim konkretne przykłady jakie mogą podejmować mieszkańcy na rzecz ochrony klimatu. Zachęcamy do pobrania folderu w wersji papierowej lub elektronicznej i popularyzacji jego treści w środowisku lokalnym.

ABC dla NGO

Kolejną publikacją projektową jest wydany poradnik ABC dla organizacji pozarządowych w którym przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce i Niemczech. Podpowiadamy jak się promować, jak współpracować z samorządem lokalnym, ale też jak finansować działalność i nie popełniać błędów.

Zachęcamy do pobrania poradnika w wersji papierowej lub elektronicznej i popularyzacji jego treści wśród innych Stowarzyszeń, Fundacji i różnych środowisk społecznych.

FILM o działalności organizacji pozarządowych

W ramach projektu powstanie film, którego celem będzie prezentacja działalności i pracy organizacji pozarządowych. Organizacje z Sieci mogą włączyć się w jego powstanie poprzez udział w wydarzeniach projektu, dzięki czemu zostaną zaprezentowane w filmie.

Producenci filmu pojawią się na pewno z kamerą podczas wydarzeń projektowych takich jak: Kongres organizacji pozarządowych, spotkań grup roboczych, Święcie Ochrony Klimatu i targach NGO w Gubinie (maj 2021). W filmie zostaną też zaprezentowane wybrane inicjatywy/wydarzenia członków Sieci. Prosimy o ich zgłaszanie. Być może uda się je pokazać. W trakcie filmu pokażemy też za pomocą zdjęć wybrane działania członków Sieci. Prosimy o nadsyłanie dobrej jakości materiałów.

Czekamy na materiały

W marcu rozpoczęto gromadzenie materiałów na temat członków Sieci, które zostaną umieszczone w realizowanych publikacjach, wystawach i na stronie internetowej Sieci. Większość organizacji przesłała już do biura projektu potrzebne informacje. Dziękujemy za współpracę co pozwala na dalszą realizację działań.

Jeśli twoja organizacja jeszcze tego nie zrobiła prosimy o kilka zdań na temat tego czym się zajmujecie i jakie najważniejsze projekty zrealizowaliście. Potrzebujemy też kilka zdjęć z najważniejszych wydarzeń zrealizowanych przez Państwa organizację.

 • Informacje
 • Biuro projektu w Polsce

  ul. Przemysłowa 1,
  68-200 Żary
  biuro@naturapolska.eu
  www.naturapolska.eu

 • Biuro projektu w Niemczech

  Bahnhofstraße 31,
  15324 Letschin
  arbeitsinitiative-letschin@t-online.de
  www.arbeitsinitiative-letschin.de